New Page 2

 
بازگشت   دانش رنگارنگ > @@@@ انجمن پزشکی و سلامت @@@@ > پزشکی > بیماریها

پاسخ
ابزارهای موضوع نحوه نمایش
خوانده نشده 05-12-2009, 10:49 PM   #1
mohsen
مدیر
 
mohsen آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Aug 2008
نوشته ها: 1,613
Thanks: 362
از ايشان 816 بار در 591 نوشته سپاسگزاري شده است
mohsen is on a distinguished road
mohsen آفلاين است
Thumbs up حملات پانیک چیست و چگونه مقابله کنیم؟panic attack


Agoraphobia

تعریف :
کلمه ی Agoraphobia ترجمه شده از زبان یونانی و به معنی ترس از بازار است ((Fear of the marketplace
. Agoraphobia باعث ترس شدید و پریشانی در مکان هایی می شود که خروج از آنها به نظر دشوار برسد . این ترس باعث می شود افراد از موقعیت هایی مانند تنها از خانه بیرون رفتن ، مسافرت کردن با اتومبیل ، اتوبوس و هواپیما ، حضور در مکانهای شلوغ ، رفتن روی پل و استفاده از آسانسور ، اجتناب کنند .
موقعیتهای فوق شخص را تحت استرس شدید قرار می دهدکه ممکن است باعث بروز Panic Attackشود . این وضعیت شاید مستلزم کننده ی این یاشد که شخص دیگری همراه بیمار در این موقعیت ها باشد تا شاید به بیمار کمک کند .
Agoraphobia معمولابا دیگر اختلالات مانند Panic Disorder و Phobia همراه است .که اگر با Panic Attack همراه باشد معمولا در دهه ی دوم زندگی شروع می شود . خانمها بیشتر از آقایان به این مشکل دچار می شوند . تقریبا 1.8 میلیون آمریکایی بالای 18 سال از Agoraphobia رنج می برند .
در اختلال های وحشت زدگی ، Panic Attack تکرار می شود و باعث تشدید شدن ترس بیمار از حملات مجدد می شود . این ترس در اکثر مواقع همراه بیمار است و زندگی فرد را مختل می کند حتی وقتی این حملات در جریان نیستند .
Agoraphobia روی یک سوم مردمی که دچار Anxiety Disorder هستند تاثیر می گذارد . مردم با Agoraphobia خود را به مکانهای امن محدود می کنند . که شاید فقط شامل خانه باشد . هر حرکتی خارج از این محدوده ی امن ، باعث پریشانی و مضطرب شدن فرد می شود . اما حتی زمانی که آنها خود را در موقعیت های امن نگه می دارند نمی توانند باعث متوقف شدن Panic Attack بشوند و این حملات حداقل برای چند دفعه در ماه تکرار می شوند .
Agoraphobia می تواند اشخاص را کاملا ناتوان سازد ، بعضی ها توانایی کار کردن را از دست می دهند و شاید به شدت محتاج دیگر اعضای خانواده شوند . این افراد شاید خود را برای سالها در خانه حبس کنند . و این باعث بروز اختلالهای اجتماعی نیز می شود .
نشانه ها

یک شب، درست هفت سال، من تمام هوشیاری ام را از دست دادم. هر چیزی که در ذهنم داشتم.
من در رختخواب دراز کشیده بودم و تلاش می‌کردم تا بخوابم. کاری معمولاً هر شب انجام می‌دادم. ناگهان احساس کردم که همه اعصاب در تمام بدنم آتش گرفته‌اند. عضلاتم مانند میله‌های فولادی راست شده بود و احساس می‌کردم که قلبم در حال انفجار است. اولین عکس العمل من این بود؛ چنگ زدن به تشک.
در آن زمان تنها سه گزینه برای فکر کردن داشتم: اول این که من دیوانه شده‌ام. دوم این که من دارم کارهای دیوانه واری انجام می‌دهم و سومین فکر، ناامید کننده‌ترین فکرم بود. من در حال مرگ هستم. کم کم این فکر داشت بر من مسلط می‌شد که برای رهایی و فرار از آن جهنم، از روی تخت بلند شده و به بیرون اتاق فرار کنم و یا این که حتی خود را از پنجره به پایین بیندازم.
اما این فکر هم عملی نبود. من نمی‌تونیسم از جایم تکان بخورم. همه عضلاتم از ترس فلج شده بود. درست مانند وقتی که شما با یک زنجیر بسته شده‌اید و ماشینی با تمام سرعت به طرف شما می‌آید. ماشینی در کار نبود اما خطر و ترس تمام وجود من را گرفته بود.
چهل و پنج دقیقه بعد همه چیز تمام شده بود. در آن زمان من متقاعد شده بودم که یک دیوانگی موقت از من عبور کرده است اما جستجوهای بیشتر من را با تشخیص باورپذیرتر روبرو کرد؛ یک حمله پانیک.
حمله پانیک (Panic Attack یا حمله وحشت) به وضعیتی گفته می‌شود که بدون هیچ مقدمه سازی و هشدار قبلی فرد در آن یک احساس قوی و غیر قابل توضیح از ترس و هراس را تجربه می‌کند. این احساس در طول 10 دقیقه به اوج خود می‌رسد و حداقل با چهار علامت از نشانه‌های زیر همراه است:
1-ترس از تنهایی
2-ترس از، ازدست دادن کنترل در مکان های عمومی مثلا زمین خوردن در مدرسه
3-ترس از مکانهایی که خروج از آنها شاید دشوار باشد
4-خانه نشین شدن برای مدت طولانی
5-احساس جدایی و بیگانگی با دیگران
6-احساس بیچارگی
7-وابستگی به دیگران
8-احساس غیرطبیعی بودن اندام بدن
9-احساس غیر طبیعی بودن محیط
10- پریشانی و اضطراب ناگهانی (Anxiety And Panic Disorders )
11- رفتار و مزاج غیر عادی ، سراسیمگی ، لرزش و تکان های ناگهانی
دیگر علائمی که ممکن است رخ دهد :
1-سرگیجه ، حالتی شبیه غش کردن
2-تعرق بیش از اندازه
3-سرخ شدن پوست
4-اختلال در تنفس
5-احساس درد در قفسه سینه
6-تپش قلب
7-حالت تهوع و استفراغ
8- کرخت شدن
9- ناراحتی معده
10- افکار مغشوش و آشفته
11- ترس از دیوانه شدن
12- ترس از مرگ قریب الوقوع

علاوه بر این نشانه‌ها احساس‌هایی نیز بیمار را همراهی می‌کنند. احساس دیوانگی، از دست دادن کنترل و یا نزدیکی مرگ از جمله احساس‏های شایع بیماران است. در کنار این‌ها احساس غیر واقعی بودن محیط اطراف و یا جدا شدن از جسم هم می‌تواند در طول یک حمله پانیک اتفاق بیفتد. خود من حداقل نیمی از این نشانه‌ها را تجربه کرده‌ام وقتی که بدون هیچ هراسی آماده بودم تا علایم و نشانه‌هایی را که در طول یک حمله برایم اتفاق می‌افتد بررسی کنم.

خروج از ترس
حملات پانیک آن قدرها هم که شما فکر می‌کنید نادر نیستید. متخصصین می‌گویند که بیشتر از یک چهارم مردم در تمام طول زندگیشان حداقل یک حمله پانیک را تجربه می‌کنند. اغلب این حملات ناگهانی و بدون اعلام قلبی به سراغ ما می‌آیند اما در بعضی مواقع ثابت شده است که وقوع این حملات می‌تواند با وقایع پر استرس و نگرانی همراهی داشته باشد.

در بررسی‌ای که بر روی بیماران با چنین حملاتی انجام شد مشخص شد که ایشان اگرچه پیش از حمله یک استرس واقعی را که بتواند باعث ایجاد چنین حالتی شود، تجربه نمی‌کنند. ولی در حدود شش تا هشت ماه قبل از حمله پانیک با واقعی مانند تغییرات شغلی، جابجایی منزل، طلاق یا حتی ازدواج و یا حاملگی روبرو بوده‌اند. وقایعی که قالب‌های روزمره زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
وقتی که شما در مدتی زمان کوتاهی با تغییرات سریعی در زندگی روبرو می‌شوید حتماً تحت تأثیر قرار می‌گیرد. ممکن است که مشکلتان را حل کنید، فراموششان کنید و... یا این که به حملات پانیک دچار شوید. اگر شما استعداد دچار شدن به حملات پانیک را داشته باشید آن وقت است که یک ناخوشی درونی و البته ساده می‌تواند بر روی شما تأثیر گذاشته و تحملتان را کاهش دهد تا جایی که به ذهن و بدن شما پیغام‌های مخربی فرستاده شود. پیغام‌های شروع حمله.
حالا می‌خواهم واقعیت دیگری را در مورد حملات پانیک خودم برایتان فاش کنم. در واقع بعداً متوجه شدم این حملات چندان هم ناگهانی نبوده‌اند. وقتی بیشتر جستجو کردم ریشه تمام این مشکلات را پیدا کردم. من شش ماه قبل از شروع حملات برای ادامه تحصیل از اسپانیا به آمریکا مهاجرت کرده بودم و البته برای رسیدن به دانشگاه خوب و مورد علاقه‌ام چند بار ناچار شدم از یک ایالت به ایالت دیگری نقل مکان کنم. مدام ارتباطی را آغاز و بعد ناچار به قطع آن و شروع به یک رابطه جدید دیگری می‌کردم. آن موقع خودم هم خبر نداشتم که دارم شرایط را برای وقوع یک حمله پانیک فراهم می‌کنم.
ولی یک سئوال در ذهن من نقش بسته بود. همه ما در زندگی دچار استرس می‌شویم یا چیزی را از دست می‌دهیم. چرا یک اتفاق مشابه، کار بعضی از ما را به حملات پانیک می‌کشاند و بعضی‌های دیگر به راحتی و با خوردن یک لیوان لیموناد با مشکلاتشان کنار می‌آیند. متخصصان هنوز هم به درستی نمی‌دانند که استرس چگونه باعث وقوع حملات پانیک می‌شود اما بعضی حدس می‌زنند که این اتفاق می‌تواند ناشی از آسیب به فرآیندهای طبیعی اعصاب حسی در اثر تحمیل استرس به فرد باشد.
یک نظریه با بیان این که ذهن برخی از افراد به واسطه شکل تنظیم‌بندی‌شان حساسیت بیشتری نسبت به وقایع استرس آور نشان می‌دهند از تئوری ذهن‌های تحریک پذیر حمایت می‌کنند. به نظر آنان این تحریک پذیری ناشی از اشتباه مغز در تقسیم بندی وقایع خطرناک در نظر گرفته می‌شود و در نتیجه علایم هشدار دهنده‌ای به بدن مخابره می‌کند. در کنارهمه این‌ها نقش ترکیب ژنی در استعداد ذاتی انسان‌ها به تمایل به سمت تجربه حمله‌ی پانیک نیز می‌تواند بررسی شود.
بررسی‌های مغز در زمان وقوع حمله‌های پانیک نشان دادند که هنگام رخداد این حملات ساخت هورمون‌هایی در مغز تحریک می‌شود. که به طور ذاتی در زمان جنگ و یا پرواز در بدن ساخته می‌شوند. دوتا از این هورمون‌ها آدرنالین و نودآدرنالین هستند. در شرایط معمولی این هورمون‌ها باید وقتی ترشح شوند که شما با یک ببر یا خرس روبرو می‌شوید و نه در هنگامی که راحت در تختخوابتان خوابیده اید.
این هورمون‌ها با ترشحشان شما را برای مقابله با وضعیت دشوار احتمالی آماده می‌کنند. در نتیجه کارکرد این هورمون‌ها هم سیستم تنفسی و هم سیستم چرخش خون را فعالتر و پرکارتر می‌کنند تا بدن بتواند در مقابل خطر عکس العمل مناسبی داشته باشد. در اثر این هورمون‌ها میزان زیادی اکسیژن به مغز پمپ می‌شود تا مرکز فرماندهی بدن بتواند در برابر خطرهای تهدید کننده حیات سریعترین واکنش ممکن را داشته باشد. مشکل واقعی این جاست که در حملات پانیک همه این اتفاق‌ها در داخل بدن به وقوع می‌پیوندد اما در محیط بیرون هیچ خطر واقعی تهدید کننده‌ای وجود ندارد.
وقتی شما وحشت زده می‌شوید و همه‌ی فرآیندهای بدنتان افزایش پیدا می‌کنند و البته هیچ خطر واقعی‌ای را نمی‌یابید آن وقت است که گیج می‌شود و این حیرت و تعجب بر میزان ترس شما می‌افزاید.
بعضی از محققین بر این باورند که ممکن است نورآدرنالین مسئول بیشتر پریشانی به وجود آمده در بیماران باشد. نورآدرنالین می‌تواند بر روی لوب فرونتال مغز که مسئول قضاوت و استدلال است اثر گذاشته و علاوه بر دیگر فرآنیدهای مغزی به شکل واضحی به روی قدرت تفکر افراد تأثیر می‌گذارد. وقتی که یک فرد نمی‌تواند به درستی اتفاقات اطراف و زنجیره‌ی احساس‌های منفی که به سویش هجوم می‌آورد را درک کند آن وقت است که دچار اشتباه در ارزیابی از شرایط شده و تصور می‌کند که دچار حمله قلبی شده و یا در حال مرگ است.
چیز دیگری که مرا بیشتر از حملات پانیک می‌ترساند این بود که پیش از وقوع این حملات من هیچ فعالیت خاص، شدید و یا خارج از معمولی را انجام نمی‌دادم و این حالات بدون هیچ تحریک کننده‌ی خاصی روی می‌داد وقتی که من روی تختم دراز کشیده بودم، این حالتی است که در نوعی از حملات پانیک به نام «حملات خودبخ خودی» اتفاق می‌افتد حملات هیچ ارتباط روشنی با رخداد واقعه حیرت یا ترس آور ندارد. درست است که من در ماه‌های پیش از وقوع این حملات میزان طبیعی از فشار و استرس‌های محیطی را تحمل کرده بودم ولی در حقیقت حملات من یک پاسخ سریع و عینی به این اتفاقات نبود.
در نوع دیگر از حملات فوبیا (یا هراس)، این وقایع به اتفاقات محیطی ارتباط پیدا می‌کنند که فرد با یک شرایط ویژه که باعث ترس او می‌شود روبرو شده است مثل وقتی که یک فرد «کلاستروفوت» [فردی که از قرار گرفتن در فضای بسته می‌ترسد] وارد یک فضای سر بسته می‌شود. از سوی دیگر داشتن یک بیماری زمینه‌ای خاص می‌تواند در شیوه بروز حملات پانیک تأثیر داشته باشد. به عنوان نمونه افرادی که مبتلا به آسم هستند نسبت به دیگران تا 2 برابر از احتمال بیشتری برای تجربه تنفس کوتاه به عنوان اولین علامت یک حمله پانیک برخوردار هستند.
برخی افراد نیز هستند که در اثر مصرف بعضی مواد شیمیایی به این حملات دچار می‌شود. موادی مانند کافئین، نیکوتین و بعضی از داروهای دیگر می‌توانند جرقه وقوع یک حمله پانیک را در یک فرد بزنید چراکه این‌ها موادی هستند که باعث ایجاد علایم تحریکی در یک فرد می‌شوند. (مثل عصبانیتی که گاه پس از خوردن چند فنجان قهوه اسپرسو احساس می‌کنیم). متأسفانه در غرب نزدیک به یک سوم تا نیمی از بیمارانی که اولین بار یک حمله پانیک را تجربه می‌کنند از سابقه مصرف «ماری جوانا» پیش از وقوع حمله خبر می‌دهند.

چگونه با حملات پانیک مقابله کنیم!
پیش از هر چیز این بستگی به نوع حمله ما دارد. اگر ما از آن دسته‌ای هستیم که پیش از حمله، یک استرس فوق العاده را تجربه می‌کنیم و به عبارت دیگر این یک عامل بیرونی است که ما را به داخل حملات پانیک هل می‌دهد معمولاً به صورت ناخودآگاه به سراغ آموختن روش‌هایی می‌رویم که با کمک آن‌ها می‌توانیم استرسمان را کنترل کنیم، چیزهایی مثل مدیتیشن یا یوگا. متأسفانه باید بگویم که در بیشتر اوقات این کلاس‌ها به شما جواب نداده و تأثیری در میزان وقوع حملات بعدی پانیک در شما ندارند. زیرا در بیشتر اوقات شما نمی‌توانید هیچ پیش گویی درباره آن که حمله بعدی در چه زمان یا مکانی به وقوع می‌پیوندد داشته باشید. پزشکان نیز به طور معمول درمان یا دارویی خاصی را در این رابطه برایتان تجویز نمی‌کنند مگر این که تعداد حملات شما بالا و البته این حملات برای شما ناتوان کننده باشد. اما شیوه واکنش شما در زمان بروز حملات می‌تواند به شما کمک کند تا از وقوع واکنش‌های عصبی غیر قابل کنترل جلوگیری به عمل آورید. ما سعی می‌کنیم درباره راهی با شما صحبت کنیم که کمکتان می‌کند تا با ترس‌ها روبرو شده و آن‌ها را شکست دهید.
قبل از هر چیز و البته پیش از وقوع حملات بدانید که حملات پانیک هیچ آسیبی به شما نخواهند رساند. در جلسات درمانی به مراجعین گفته می‌شود که اگر چه حملات پانیک ناراحت کننده و البته آزار دهنده هستند اما در حقیقت هیچ خطری را برای بیماران ایجاد نمی‌کنند.
دوم این که باید از کمک نزدیکانتان استفاده کنید. اگر احتمال می‌دهید که بدون هیچ دلیل خاصی دچار حملات پانیک می‌شوید اجازه بدهید که خانواده، دوستان و حتی همکاران مورد اطمینان از بیماری شما و البته علایمش اطلاع داشته باشند. در این صورت اگر در هنگام وقوع حملات در کنارتان باشند می‌توانند به شما قوت قلب داده و در عبور از حملات یاریتان کنند.
سوم؛ شما می‌توانید با پزشک خود صحبت کیند و از او بخواهد که برایتان از داروهای بنزودیازپین نسخه‌ای بنویسید. شما می‌توانید این قرص‌ها را همراه داشته باشید و وقتی احساس کردید پانیک نزدیک است از آن‌ها استفاده کنید.
بنزودیازپین‌ها در عرض چند دقیقه می توانند که میزان فعالیت نوروترانسمیتری در مغز را به نام گاما بوتیریک اسید (GABA) افزایش دهند. این نوروترانسمیتر در مغز شما اثر آرامش بخش خوبی را به جا می‌گذارد. البته این داروها برای کسانی که به مدت طولانی با این گونه حمله‌ها دست به گریبانند انتخاب مناسبی نیست، زیرا که می‌تواند باعث اعتیاد آن‌ها شود. بنزودیازپین‌ها برای افرادی مناسب است که تعداد حملاتشان کم است. شاید باورکردنی نباشد اما گاهی اوقات اطمینان بیمار به این که یک ورق قرص در جیبش دارد می‌تواند به طور کلی از بروز حمله پانیک جلوگیری می‌کند.
در صورت وقوع حمله سریع بنشینید تا دیگر ترسی از افتادن نداشته باشید. بعد از این عضلات ساق پا، دست و شکمتان را سفت کنید. این کار باعث می‌شود تا خون بدن شما به سمت سرتان جریان بیابد و البته این جریان از بیهوشی شدن شما جلوگیری می‌کند.
سعی کنید فکرتان را از وقوع حمله منصرف کنید. در مقابل یورش افکار منفی سعی کنید به سراغ کارهای ساده و راحت بروید. می‌توانید تنها سکوت کنید و بنشینید و یا این که به سراغ تماشای تلویزیون بروید. شاید به نظرتان خنده دار برسد اما می‌توانید اتاقتان را مرتب کنید. درست شنیدید. به سراغ کمد لباس‌ها بروید و بعد هم سری به میزتان بزنید. حتماً چیزی برای منظم کردن وجود دارد.
در نهایت هنوز هم امکان رفتن به بیمارستان وجود دارد. اگر نمی‌توانید هیچ کمکی به خودتان بکنید و باز هم احساس یک حمله قلبی و یا سکته را دارید به اطرافیان بگویید که شما را به اورژانس برسانند. آن جا حتماً دکتری را پیدا خواهید کرد که برایتان داروهای اضطراب را نسخه کند و البته که این ممکن است باعث آرام شدن شما شود.
وقتی که حمله تان تمام شد، واقعاً آن را تمام شده بدانید. این امر طبیعی است که شما برای یک تا دو روز احتیاج به استراحت داشته باشید و علاقه مند نباشید تا دوباره به همان محل یا موقعیتی بازگردید که در آن حمله اتفاق افتاده است، اما اگر این وضعیت بیشتر از 3 روز طول بکشد آن وقت است که باید به یک روان پزشک مراجعه کنید تا به شما برای وفق یافتن با شرایط کمک کند.
گاهی اوقات حمله‌های پانیک به یک یا دو حمله خلاصه نیم شوند و در فرد همیشه ترسی از وقوع دوباره این حملات وجود دارد این ترس می‌تواند حتی فرد را از فعالیت‌های عادی روزانه‌اش محروم کند. دانشمندان معتقدند که این حالت در اثر یک کمبود ارثی سروتونین در مغز بیمار اتفاق می‌افتد.
سروتونین یک ماده شیمیایی عادی مغز انسان است که باعث می‌شود تا یک فرد خلق ثابتی داشته و البته احساس خوبی داشته باشد. در حدود چهار سال پیش محققان دریافتند که بیماران پانیک تا حدود 30 درصد از مردم عادی دچار نوعی کمبود در رسپتور خاصی برای سروتونین هستند.
حملات پانیک اگرچه ناتوان کننده هستند. اما از سوی دیگر یکی از درمان پذیرترین بیماری‌های روانی نیز هستند. درمان شناختی به تنهایی و یا همراه با داروهای ضد افسردگی می‌تواند در 70 تا 90 درصد از بیماران به کاهش و یا جلوگیری کامل از وقوع حملات پانیم بیانجامد، اتفاقی که در طول چند هفته تا چند ماه اتفاق می‌افتد.
__________________

برای گفتگوی مستقیم با مدیریت سایت این آیدی را در مسنجر خود اد کنید :
daneshrangarang
  پاسخ با نقل قول
کاربران زير از دوست گرامي جناب mohsen به دليل اين نوشته سودمند سپاسگزاري کردند :
Ameneh (05-15-2009)
خوانده نشده 07-27-2010, 11:57 AM   #2
emadi
مدیریت سایت
 
emadi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Sep 2007
نوشته ها: 4,199
Thanks: 2,696
از ايشان 2,167 بار در 1,524 نوشته سپاسگزاري شده است
emadi is on a distinguished road
emadi آفلاين است
Thumbs up Panic Attack , Panic Disorder


بيماری وحشت،
حمله وحشت
Panic Attack , Panic Disorder


آيا می دانید که :
-- ۱/۳ ( ۳۳ % )از افراد بزرگسال حداقل يکبار حمله وحشت ( Attack Panic) را تجربه کرده اند .
-- ۱/۵ تا ۳/۵ درصد مردم دنيا به فرم کامل اين بيماری (Panic Disorder) مبتلا شده يا خواهند شد .
-- در زنها دو برابر مردان ديده می شود .
-- بستگان درجه يک بيماران مبتلا به Panic چهار تا هفت برابر بیشتر خطر ابتلا به اين بيماری را دارند.
-- بيماری شايعا " بين ۱۵ سالگی تا ۳۵ سالگی ظاهر می شود .


پزشک جوانی در صف مسافرين ايستاده و منتظر سوار شدن به هواپيما است ، وارد هواپيما که می شود مختصری احساس نگرانی می کند ، ضربان قلبش را احساس می کند . دلش می خواهد همون نزديکيهای در ورودی می نشست ولی شماره صندلی 27 A است . هرچه جلوتر می رود نگرانيش بيشتر ميشود .
با خودش ميگوید ، اقلا جلوی پنجره هستم . وقتی سر جايش می نشيند نگاهی به صف مسافرينی که پشت سر هم در راهرو ايستاده اند می کند . ناگهان نفسش تنگ می شود و احساس فشار در قفسه سينه می کند ، انگار هوا کافی نیست و نمی تواند نفس بکشد . به محض اينکه مسافر صندلی بغلی می رسد و می خواهد بنشيند ، بلند ميشود و هراسان ميگوید : " من بايد برم ، حالم بده بايد برم بيرون . در حاليکه مردم از روبرو در حال آمدن هستند و جای عبور نيست او فرياد ميزند که" حال من بده " خوشبختانه مهماندار از عقب صدایش ميزند و به او راه خروج عقب را نشان ميدهد ، او سراسيمه از در عقب خارج ميشود .

سپس روی صندلی می نشيند ، احساس خستگی می کند . با خودش می گويد "شانس آوردم وگرنه اون تو خفه می شدم" . نفس عميقی می کشد و با شرمندگی به خانه بر می گردد ....

خانمی که در بدر بدنبال پله ها می گردد تا ۷ طبقه را برای رسيدن به مطب دکتر بالا برود چون در آسانسور احساس خفگی می کند ، بيمار نازنينی که تا دو ماه اول در رستوران روبروی ساختمان با من ملاقات می کرد ،
گروه زيادی از همو طنانی که سالهاست از رانندگی در اتوبانها می ترسند و ...
اینها همه از بيماری وحشت ( Panic Disorder ) در رنج هستند .
گروه ديگری مبتلا به حملات غير منتظره ( Unexpected) هستند. اينگونه حملات معمولا" نا گهانی شروع ميشود . حتی گاه در بهترين موقعيت ها، مثلا وقتی در سالن اپرا نشسته اند يا روی دريا در کشتی تفريحی اند يا در جلوی تلويزيون مشغول تماشای برنامه سرگرم کننده مورد علاقه شون هستند ، حمله Panic ظهور می کند .

علائم بيماری :

طپش قلب ، تندی تنفس ، احساس فشار در قفسه سينه ، لرزش دستها و بدن ، عرق کردن ، حالت تهوع و سرگيجه از جمله علائم این بيماری هستند .
برخی بيماران احساس می کنند که از بدن خودشان جدا شدند و از بالا دارند خودشان را تماشا می کنند .
گاه احساس می کنند که خودشان نيستند و يا وجودشان واقعی نيست . گاه احساس وحشتناک اينکه الان می ميرند ، يا سکته می کنند يا
ديوانه می شوند با اين حمله پديدار ميشود و نهايتا" اين افراد در فاصله اين حمله ها هم نمی توانند زندگی عادی داشته باشند . این افراد بعد از مدتی دیگر آن آدم سالم ،
سر حال ، خندان و جذاب گذشته نيستند چون دائما در انتظار اين اتفاق بد بسر می برند .


علت بيماری :

در بدن انسان مرکزی است که در هنگام مواجهه با خطر، انسان را برای مبارزه با آن خطر آماده می کند . اين مرکز در بيماران مبتلا به Panic دچار اشکال شده و اطلاع اشتباه به مغز مخابره می کند ( False Alarm )
بعضی بيماريها مثل پر کاری غده تیروئید، بيماری صرع ، آريتمی های قلبی ، Prolapse دريچه ميترال قلب احتمال ابتلا به Panic Disorder را بالا می برد .
گاه پس از مصرف ماری جوانا ، LSD يا کوکائين این بیماری پدیدار میشود.
گاه بيماری وحشت (Panic ) بعد از يک بيماری يا يک تصادف يا يک جدايی بوجود می آيد .
گاه بچه ها بعد از جدايی از خانواده در کالج و دانشگاه به حملات دچار می شوند و
گاه هم بعد از تولد فرزند در مادر اتفاق می افتد .

اين بيماری بدون دليل هم می تواند اتفاق بيافتد . افراد مبتلا به Panic D/O شايعا" از نظر روانشناسی انسانهای سالمی هستند .
محققین سعی کرده اند که از نظر روانشناسی عوامل مساعد کننده برای اين بيماری را پيدا کنند و به ان نتيجه رسيده اند که : آدمهای ترسو ، آنهايی که تجربيات ترسناک در کودکی داشته اند ، کسانی که در مقابل خشونت ضريب تحمل خيلی پايين دارند ، کسانی که اعتماد بنفس ضعيف دارند و يا فشارهای عصبی طاقتشان را کاهش داده ، همچنين بچه هايی که در کودکی ترس از مدرسه و يا اضطراب جدايی شديد ( Separation Anxiety ) داشته اند ، بیشتر در خطر ابتلا باین بیماری قرار دارند .تفاوت بيماری وحشت (Panic Disorder ) با حمله وحشت (Panic Attack ) :

بيماری Panic مجموعه ای است از حملات Panic که تکرار می شود و بعد از هر بار تکرار شخص را خسته و نا توان بر جا می گذارد . در مرحله بعدی ترس از اينکه حملات بر گردند خود باعث بروز حملات در زمانهای خاصی که بيمار به آنها حساس است می شود ، مثل رانندگی در اتوبانها يا سوار شدن به هواپيما ، ماندن در فضای تنگ و تاريک و غیره .
کم کم بيمار از اين فعاليتها کناره می گيرد و حتی دست از کار می کشد و در اوAgoraphobia بوجود می آيد که ترس از بودن در جايی است که شخص در صورت نياز ، به کمک دسترسی ندارد.
حملات معمولا" چند بار در هفته و در شرايط حاد چند بار در روز اتفاق می افتند . کم کم تعداد حملات به هفته ای يکبار و حتی ماهی يکبار کاهش می يابد و در اين بيماری دوره های خاموشی چند ساله نيز ديده شده است .

درمان :

اگر چه بيماری Panic شايع ترين و درمان پذير ترين بيماری اعصاب و روان است ولی بسياری از بيماران يا درخواست درمان نمی کنند يا اميد به درمان ندارند . بعضی هم درمان را آغاز می کنند و قبل از بهبودی قطع می کنند . بسياری هم اصولا" تشخيص داده نمی شوند .
این بيماران اغلب از ترس سکته قلبی به اورژانس بيمارستانها مراجعه می کنند . از آنها تستهای متفاوت قلب و عروق گرفته می شود که البته اغلب نتيجه تستها نيز منفی است .
نا گفته نماند که در موارد نادری بيماران مبتلا به آريتمی های قلبی ، برخی نارسايی های قلبی ، احتقان در ريه ها
يا Pulmonary embolism می توانند با تصويری شبيه به Panic D/Oمراجعه کنند .
بطور متوسط هر بيمار مبتلا به PANIC قبل از اينکه به روانپژشک مراجعه کند حداقل ۱۰ پزشک متخصص قلب يا اعصاب يا دستگاه گوارش و غيره را ملاقا ت کرده است.

درمان بيماری در سه مرحله انجام ميشود :


مواد مخدر مثل کوکائين ،Ecstasy و غيره که اغلب در پارتی ها برای افزايش انرژی و نشاط بکار برده می شوند نيز می توانند سبب حملات باشند .
گاه بيماران آمادگی ابتلا به بيماری را داشته و به وسيله اين مواد برانگیخته می شوند .


ما را کمک می کند که به اشتباه بيمار را سرگردان نکنيم .
در مورد اين قسمت از مقدمات درمانی ، گاه از نظر اقتصادی به نفع بيمار خواهد بود که درمان موقت Panic را شروع کنيم و چنانچه مفيد واقع نشد بدنبال بررسی های آزمايشگاهی برويم .


این حملات هرگز کشنده نبوده و نيستند .
اين حملات بدليل بهم ريختن سيستم مخابره خطر به مراکز مغزی (False Alarm ) اتفاق می افتد و کاملا" درمان پذير است .
متا سفانه درمانهای موثر آنهايی نيستند که بلافاصله بهبودی ايجاد می کنند بلکه آنهايی هستند که بمرور و در طول زمان مرکزPanic را از کار می اندازند .
اما از آنجائی که بيماران مبتلا ، درمان فوری می خواهند ، گروه کثیری از آنها نهايتا" به داروهای مختلف آرام بخش معتاد می شوند .


تجويز دارو :

دراین بخش از درمان ما هر دو داروی آرام بخش و درمان کننده را همزمان به بيمار تجویز می کنيم به اين ترتيب که مقدار داروی آرام بخش در ابتدا باندازه ای باشد که کاملا" حملات را کنترل کند و در عین حال داروی درمان کننده را از مقدار بسيار کم شروع می کنيم . بتدريج در طول زمان داروی آرام بخش را کم کرده به صفر می رسانيم در حاليکه داروی درمان کننده را افزايش می دهيم تا به ميزان ضروری برای درمان برسد.
اغلب بيماران مبتلا به بيماری ظرف ۶ـ۴ هفته با دارو تحت کنترل خواهند بود .
متاسفانه در فرم های پيچيده تر اين بيماری درمان به شکل ساده بالا نخواهد بود.

شا یعترین موارد پیچیده این بیماری عبارتند از:

بيماری Panic همراه با ترس از مکانهای خاص
بيماری Panic همراه با افسردگی
بيماری Panic همراه با افکار خودکشی
در يک مطالعه ويژه بیست درصد از بيماران مبتلا به بیماری Panic اعلام کرده اند که در گذشته افکار خودکشی داشته اند .

بيماری Panic همراه با آسيب های وارده به زندگی زناشويی ، به کار ، روابط فاميلی و ...
در تمامی موارد بالا درمانهای دارويی بايد با نوعی از درمانهای روانشناسی مناسب همراه باشد . از جمله می توان از :
Cognition Behavior Therapy منطق و رفتار درمانی
Desensitization کاهش قدم به قدم حساسیت نسبت به عامل ترس
Cognition Restructuring دوباره نگاه کردن به تفکر و تصور بیمار از نتایج حملات
Therapy Exposure برخورد تراپی که درمان موثری است برای مقابله با ترسهای
واهی نام برد.
__________________


اگر فنجانی کوچک زیر باران نگه دارید،به اندازه ی همان فنجان به شما می رسد اگر کاسه ی بزرگی نگاه دارید به همان اندازه در آن آب جمع می شود!
چه ظرفی زیر باران الهی قرار داده اید؟

******
برای گفتگوی مستقیم با مدیریت سایت این آیدی را در مسنجر خود اد کنید :
daneshrangarang
ویا با شماره
09376202232
تماس بگیرید

*******

  پاسخ با نقل قول
خوانده نشده 02-02-2013, 12:18 AM   #3
emadi
مدیریت سایت
 
emadi آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Sep 2007
نوشته ها: 4,199
Thanks: 2,696
از ايشان 2,167 بار در 1,524 نوشته سپاسگزاري شده است
emadi is on a distinguished road
emadi آفلاين است
Thumbs up پاسخ : حملات پانیک چیست و چگونه مقابله کنیم؟

درمان هایی دیگر :
تنها خوردن دارو درمان قطعی این بیماری نیست
توجه داشته باشید که تلقین شرایط بد صد در صد این حالت را برای شما بیشتر می کند.
یعنی اگر مداوم به ضعف روانی و شرایط بد در آینده فکر کنید , در کمترین زمان بدترین شرایط رو خواهید داشت.
بعد از حملات پانیک هرگز به مشکلات و عوامل اصلی فکر نکنید , یعنی به حالت های بد خودتون در زمان حمله فکر نکنید , می بینید که بخوبی جواب میده.
همیشه به بهترین ها فکر کنید و مداوم با خودتون تکرار کنید که حالم خوب هستش و هیچ مشکلی برام پیش نمیاد !
توجه داشته باشید در کنار دارو درمانی موارد زیر در درمان بیمار مورد اهمیت است :
- ورزش مستمر ریلکسیشن کردن
- عدم مصرف مشروبات الکلی
- کم تر کردن مسئولیت های استرس زا
- کم تر شدن روابط عاطفی پر حاشیه و پردردسر و عشقی نا فرجام
- تغذیه سالم و عدم افراط در تغذیه
- عدم فکر کردن به مشکلات و به قولی بیخیالی طی کردن
- چرا غمگینی خندیدن بر هر دردی دواست پس بخند
- داشتن این تفکر که در این دنیا فقط تو این بیماری رو نداری و همه آدما در مسیر زندگیشون دچار بیماری سخت و آسون میشن مهم اینه که تو اشرف مخلوقاتی و میتونی خودت رو درمان کنی بیماری جزیی از زندگی است چه کم چه زیاد
- این واقعیت رو بپذیر که فلسفه مرگ جدا از مقوله بیماریهاست پس با مبتلا شدن به هر نوع بیماری بیاد مرگ نباش از زندگیت لذت ببر
- همیشه خدا را بیاد داشته باش و از او کمک بخواه که او قادر است و تو را دوست دارد چون بنده ی او هستی عاشقانه از او بخواه تا اجابت کند او همیشه و در همه حال با تست پس هیچوقت تنها نیستی
- هیچوقت ناامید نباش هر روزت میتونه دنیایی از شگفتی و موفقیت و پیروزی در زندگیت باشه مهم اینه که تو بهترینی و میتونی باشی فقط باید بخواهی چون خواستن توانستن است
- گوش دادن به موسیقی آرام در طول روز و نگاه نکردن به فیلمهای با هیجان زیاد و ترسناک
- اگر در بیشتر اوقات در یه زمان خاص و در یک مکان خاص دچار حمله میشوید بهتره اون مکان و زمان خاص را برای خود بزرگ و حساس نکنید و میتوانید مسیر رفت و آمد و مکان را برای مدتی تغییر دهید ولی بهش فکر نکنید
- پرهیز از انزوا طلبی و تنها بودن و همچنین دوری جستن از مکانهای فوق العاده شلوغ و پر استرس و هیجان زا
- اول بفکر وجود خودت باش و بعد دیگران تو که نباشی و یا سلامتی نداشته باشی دیگران مهم نیستندپس غصه دیگران را نخور
- گذشته گذشت آینده هنوز نیومده و قابل پیش بینی نیست پس فقط به حالت فکر کن و لذت ببر چون الانت دیگه تکرار نمیشه
- سخن آخر فقط شاد باش وشادی را برای دیگران هم بوجود بیار
اجرای همه این موارد میتونه در درمان سریعتر بیماریت موثر باشد

این دعا رو زیاد تکرار کن و صدایش بزن :

أَمَّن يُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ

با آرزوی سلامتی و شادابی بدون استرس و نگرانی در زندگی روزمره ات


__________________


اگر فنجانی کوچک زیر باران نگه دارید،به اندازه ی همان فنجان به شما می رسد اگر کاسه ی بزرگی نگاه دارید به همان اندازه در آن آب جمع می شود!
چه ظرفی زیر باران الهی قرار داده اید؟

******
برای گفتگوی مستقیم با مدیریت سایت این آیدی را در مسنجر خود اد کنید :
daneshrangarang
ویا با شماره
09376202232
تماس بگیرید

*******

  پاسخ با نقل قول
پاسخ

علاقه مندی ها (Bookmarks)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
انتخاب سریع یک انجمن

موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
تیکه های طنز majid مطالب طنز 145 12-01-2009 10:32 PM
چگونه خاطرات را از لباس های خود پاک کنیم؟ ramin هنر خانه داری 0 01-08-2009 07:21 PM
چگونه از بوجود آمدن کم خونی جلوگیری کنیم؟ M-Arman مقالات 0 11-13-2008 11:32 PM
نو آوریهای جدید emadi اخبار و مطالب 181 11-10-2008 11:42 PM
چگونه با مشکلات مقابله کنیم Modir اجتماعی 0 11-12-2007 12:39 PMPowered by vBulletin Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.

Persian Language By Persian Forum Ver 2.1
Developed by daneshrangarang.ir
Page Ranking Tool